Zanim wynajmę miejsce do mieszkania – co warto wiedzieć?

Najtrudniej jest za pierwszym razem. Zatem jak rozsądnie wybrać miejsce do mieszkania ? Gdzie szukać ofert? Jakie mieszkanie wybrać? Wiele pokojów i wielu lokatorów? A może kilka pokoi tylko dla siebie? Miniakademik czy mikrokawalerkę? Wiele pytań mało odpowiedzi, a takich konkretnych, to już ze świecą trzeba szukać.

Ten artykuł pomoże początkującemu najemcy przygotować się do pierwszego najmu mieszkania lub pokoju w mieszkaniu z większą ilością pokoi. Zapewne przyda się również osobom potrzebującym wynająć dla siebie mikrokawalekę, czy pierwsze minimieszkanie. Artykuł poniższy powstał by ułatwić podjęcie decyzji o najmie konkretnego lokum. 

Początek drogi?

Usiądź spokojnie i zastanów się czego tak naprawdę potrzebujesz. Zdefiniuj własne potrzeby, wypisz rzeczy na których najbardziej Ci zależy.

Ważne:

Będziemy mieszkać sami, czy ze współlokatorami?

Gdzie chcielibyśmy zamieszkać blisko parku, czy bliżej uczelni?

Jaki typ budownictwa preferuję, blok, stylowa kamienica?

Mam wystarczająco czasu i chęci, żeby szukać samodzielnie, czy pomoże mi pośrednik, a może firma z dużą ilością mieszkań lub pokoi coś dla mnie wybierze? Więcej o tym https://ho4yo.eu/pokoje-do-wynajecia/

Skonkretyzowanie swoich potrzeb ułatwi poszukiwanie mieszkania i decyzję o jego wyborze. Dzielenie mieszkania z lokatorami znacznie obniży koszty utrzymania, ale trzeba mieć tą świadomość, że będzie trzeba zaakceptować współdzielenie kuchni czy łazienki. Parki i zieleń raczej trudno znaleźć w centrum miasta choć się zdarzają. Częściej takie atrakcje znajdziemy na obrzeżach miasta. Będzie trzeba dojechać do uczelni czy pracy kilka przystanków. Mieszkania w blokach charakteryzują się optymalnym rozkładem pomieszczeń, zaprojektowano je stosunkowo niedawno wg współczesnych norm. Kamienice mają piękne elewacje, są w bardzo dobrych lokalizacjach, emanują dużą kubaturą pokoi. Za usługi pośrednika, przyjdzie dodatkowo zapłacić. Jeżeli szuka się samodzielnie mieszkania wtedy nie ponosi się dodatkowego kosztu, ale wszystko trzeba samodzielnie dopilnować. Wybierając firmę posiadającą mieszkania czy pokoje na wynajem, oszczędza się na prowizji za pośrednictwo, ale trzeba przyjąć zasady narzucone przez firmę i przygotować się na bardziej sformalizowaną procedurę. W zamian jednak otrzymuje się profesjonalną obsługę przez cały okres najmu.  

Poszukiwanie mieszkania do wynajęcia – oferty najmu

Przy poszukiwaniu lokum kierować się należy przede wszystkim własnymi preferencjami i poszukiwać wygód. Szukać należy wśród ogłoszeń, które są dobrze przygotowane. Posiadają dobry opis i mają odpowiednie zdjęcia. Już po samej ofercie można zauważyć jak wynajmujący podchodzi do wynajmu i swoich najemców. Przeglądając ogłoszenia warto zwracać uwagę czy zawarte informacje są wyczerpujące czy pobieżne. Oferta powinna zawierać informacje o udostępnianych najemcom sprzętach AGD, jaka jest wysokość miesięcznego czynszu, jaki rodzaj ogrzewania, ile pokoi jest w mieszkaniu i jak są duże.

Czy oglądanie mieszkania, czy to konieczność?

W dzisiejszej dobie internetowych aplikacji do prezentowania lokali, zaryzykować można stwierdzenie, że mieszkania nie trzeba oglądać ani dotykać. Jest cała masa hoteli, apartamentów czy serwisów internetowych, które rezerwują i udostępniają pokoje na podstawie zdjęć. Można pokusić się o stwierdzenie, że to jest rozwiązanie wyłącznie dla krótkoterminowego najmu. Coraz więcej jednak firm zajmujących się długoterminowym wynajmem mieszkań czy pokoi umożliwia najemcy zmianę lokum czy wypowiedzenie umowy na wypadek, gdyby jednak okazało się, że lokal nie spełnia jego oczekiwań. Takie rozwiązania stosują jednak firmy, które posiadają w swojej ofercie więcej niż kilka mieszkań czy pokoi i są w stanie zaoferować nowemu najemcy rozwiązanie zamienne. Decydując się jednak na poszukiwanie lokalu na własną rękę, bez pośrednika, wśród ofert prywatnych warto przed podjęciem decyzji o dłuższym najmie obejrzeć lokal którego oferta przypadła nam do gustu. Wizytując mieszkanie czy pokój w mieszkaniu, którym jesteśmy zainteresowani, należy zwrócić uwagę, czy oferta i to co zastaliśmy na miejscu jest spójne. Powinno się też sprawdzić, czy mieszkanie jest czyste i zadbane. Jaki jest stan techniczny instalacji, kranów i urządzeń AGD.

Ważne:

Kwestią kluczową, jest dowiedzenie się o warunki najmu i  ustalenie, jakie dokumenty należy przygotować aby umowę najmu podpisać. Należy się upewnić się czy warunki finansowe tj. czynsz i opłaty eksploatacyjne są zgodne z tymi z oferty. Jak wysoka jest kaucja,czy jest, do kiedy należy ją opłacić.  

Odwiedzając mieszkanie, należy liczyć się z tym, że wynajmujący będzie zadawał pytania. Nie należy się dziwić jeżeli zapyta o dochody, miejsce pracy, uczelnię, jak przebiegał dotychczasowy najem. Warto zabrać ze sobą referencje od dotychczasowego wynajmującego i podpisaną umowę o pracę. To zdecydowanie poprawi wizerunek potencjalnego najemcy w oczach wynajmującego i uwiarygodni zamiar wynajęcia lokalu.

Opłaty za media

Jeżeli wynajmowany jest pokój w lokalu mieszkalnym, opłaty za niego zazwyczaj rozlicza się za pomocą ryczałtu. Płaci się czynsz określony w umowie najmu i zaliczki na media. Wysokość zaliczki jest uzależniona od opłat, jakie wynajmujący zobowiązany jest przekazać administracji budynku z tytułu eksploatacji lokalu, odbioru odpadów, podania ciepła, wody, odprowadzenia ścieków, zapewnienia energii elektrycznej czy gazu. W przypadku wynajęcia całego lokalu mieszkalnego niektóre media, w zależności od zapisów umowy najmu, dostarczane są na podstawie bezpośredniej umowy najemcy zakładem energetycznym.

Po co jest kaucja?

Kaucja zabezpiecza wynajmującego na przypadek niewywiązania się najemcy z zapisów umowy najmu. Ważne jest, aby zwrócić uwagę, w jaki sposób następuje rozliczanie kaucji po zakończonej umowie najmu. Wysokość kaucji jest określana indywidualnie i zależy w dużej mierze od wyposażenia mieszkania i długości umowy najmu, zwykle wynosi jeden do dwóch czynszów. Kaucja nie może jednak przekroczyć dwunastokrotności miesięcznego czynszu i musi znajdować się w umowie najmu.

Protokół zdawczo-odbiorczy

Jednym z kluczowych załączników do umowy najmu jest protokół zdawczo-odbiorczy. Dokument ten jest sporządzany wspólnie przez najemcę i wynajmującego, przed i po zakończeniu najmu. Protokół zawiera wyposażenie lokalu i sprzęty, wraz z opisem w jakim są one stanie. W protokole umieszczamy również stan liczników wody, energii elektrycznej, gazu wg aktualnego stanu na dzień spisania protokołu. Bardzo często dodawane są zdjęcia mieszkania jako dowód na stan nieruchomości zastany przed wprowadzeniem się najemcy. Po zakończonym najmie łatwo sprawdzić stan mieszkania w momencie przekazania lokalu pomiędzy najemcą i wynajmującym.

Z umową czy bez?

Szczególnie przy najmie zaleca się zachowanie pisemnej formy umowy najmu. Chociaż umowa ustna jest umową wiążącą zarówno najemcę jak i wynajmującego, warto zadbać o zachowanie pisemnej formy dla celów dowodowych. Prócz ustalenia kluczowych kwestii, takich jak: dokładna kwota miesięcznych opłat, terminy i warunki ich płatności, wysokości kaucji, czas trwania umowy, opis lokalu, umowy najmu zawierają jeszcze często załączniki m.in. protokół zdawczo-odbiorczy czy ogólne warunki najmu czy oświadczenie RODO. Zarówno samą umowę jak i załączniki, stanowiące integralną część umowy,  należy dokładnie przeczytać. W razie niejasności pomiędzy wynajmującym i najemcą to właśnie umowa z załącznikami stanowi dokument do którego należy sięgnąć w pierwszej kolejności.

Autor: SD